I. Работна среда у дома
За безопасна работа вкъщи осигурете стая (в идеалния случай), а ако това не е възможно, поне конкретно пространство, предназначено за извършване на работата със следните характеристики:
- да е възможно изолирано от шум. Ако има разсейващи шумове, опитайте слушалки, тапи за уши, мека музика или тих вентилатор, за да намалите или замаскирате звуците;
- да побира работната станция, оборудването и свързаните с тях материали;
- подовете са чисти от предмети и без опасности;
- чекмеджетата за работни документи да не са много тежки и да не се отварят на места за придвижване;
- телефонните линии и електрическите кабели да са закрепени под бюрото или покрай стената и далеч от източници на топлина;
- температурата, вентилацията и осветлението да са адекватни;
- килимите да са добре закрепени към пода и без повредени или износени краища;
- всички радиатори и преносими нагреватели да са разположени далеч от запалими предмети.
II. Препоръки за компютърната работна станция.
- Колелцата на стола трябва да са сигурни и основата на стола да е здрава.
- Столът да е регулируем.
- Гърбът да има опора в кръста.
- Стъпалата да са на пода или да има осигурена поставка за крака.
- Да има достатъчно пространство за краката под работната повърхност.
- По екрана на монитора да няма отблясъци и отражения. Намалете или премахнете отблясъците, като използвате сенници на прозорци.
- Горната част на монитора да е на нивото на очите
Проверявайте позата си редовно.
Поддържайте правилна стойка, като обръщате внимание на позиционирането на главата, шията, гръбначния стълб, ръцете, китките, бедрата и стъпалата. Уверете се , че имате опора в кръста, раменете не са отпуснати или повдигнати и няма натиск (от ръба на стола) в задколянната ямка.
Правете почивки
Правете чести мини-почивки през целия ден, за да дадете шанс на мускулите и ставите да си починат и да се възстановят. Тялото ви иска да се движите! Също така не забравяйте да направите и по-големи почивки, например отделете време за обяд. Можете да използвате обикновен часовник или таймер на екрана, когато си почивате.
Работа с лаптоп
Лаптопите не са подходящи за интензивна или продължителна употреба самостоятелно.
- Препоръчително е да се използва външна клавиатура, която ще позволява по-добра позиция на клавишите и независимо регулиране на височината на екрана.
- Помислете за използване на клавиатура без цифров блок. Този стил на клавиатура позволява мишката да бъде разположена по-близо до средната линия на тялото.
- Използвайте допълнителна мишка с подходящ размер.
- Когато използване външна клавиатура, регулирайте височината на монитора чрез докинг станция, стойка за лаптоп или друго стабилно приспособление.
- Ако имате възможност, използвайте отделен монитор, който ще осигури по-голям екран и по-добра разделителна способност.
- Избягвайте използването на ниски маси и повърхности. Позиционирайте лаптопа върху стандартно бюро/маса.
- Позиционирайте кабелите, така че да не са източник на риск от спъване.
III. Електробезопасност
- Препоръчително е компютърното оборудване да е свързано с предпазител от пренапрежение.
- Всички електрически щепсели, кабели и контакти трябва да са в добро състояние. Да няма открито / повредено окабеляване.
- Оборудването трябва да е поставено в близост до електрически контакти, така че не се използва постоянно удължител (два последователни разклонителя/удължителя).
- Захранващите кабели и кабелите на удължителите не трябва да са свързани заедно в сноп.
- Оборудването да се изключва, когато не се използва.
IV. Информационна сигурност
- Материалите и оборудването трябва да са защитени от повреда и неправомерно използване.
- Препоръчително е да имате списък на цялото оборудване в офиса, включително серийни номера.
- Ако е приложимо, използвайте антивирусен софтуер с актуални вирусни дефиниции и пускате често сканиране за вируси.
V. Стрес и изолация.
- Започнете и завършете деня с рутинен или ежедневен ритуал (облечете се, отивате на разходка или всяка друга динамична дейност – без работа с компютър, таблет или телефон) и се опитайте да започнете и завършите по едно и също време всеки ден.
- Както бихте работили в офиса, задайте график и се придържайте към него. Направете списък със задачи и проверете постиженията си в края на деня. Спазвайте сроковете.
- Планирайте и вземайте редовни и кратки почивки и обедна почивка.
- Определете граници около работното време с партньори, деца и / или съквартиранти. Кажете на приятелите и семейството си какви са основните правила.
- Имайте конкретна стая / пространство, в което да работите, така че когато излизате от тази стая/пространство, значи работата приключва.
Продължете да общувате.
Не забравяйте, че не целият стрес е физически. За да си помогнете за запълването на пропастта в социализацията по време на отдалечена работа, намерете колега, на когото можете да се обадите, когато изпитвате нужда от разговор. Като алтернатива, можете да потърсите приятел, който работи другаде и е в същата ситуация. Използването на видеообаждане също не е лоша идея.
Упражнения
Всички знаем, че упражненията са от съществено значение за цялостното здраве. Когато работите от вкъщи, резултатът е, че може да ходите по-малко, защото не пътувате до офис и от офис, не ходите на срещи и т.н. Уверете се, че отделяте време за упражнения, когато работите у дома.
Примери за упражнения, които могат да се добавят към работната ви рутина:
- Станете или ходете по време на телефонни разговори, ако използвате устройство „свободни ръце“.
- Хранете се далеч от бюрото си.
- Разходете се по време на обедната почивка.
- Протягайте се на бюрото си на всеки 30 минути.
- Добавете минимум 10 минути аеробни упражнения с умерена или енергична интензивност към деня си, което е достатъчно, за да накарате сърцето да изпомпва и да изгаряте калории.
Дерзайте! И това ще мине!