Промени в Кодекса на труда (КТ), в сила от 01.08.2022 г.
Създадохме синтезирано изложение за промени в Кодекса на труда (КТ), които влязоха в сила от 01.08.2022 г.
1. Чл.66 ал.5 от КТ
Работодателят предоставя на служителя необходимата писмена информация във връзка с изменението на трудовия договор най – късно до влизането в сила на промените (напр. изменение на мястото и характера на работа при производствена необходимост, или в други случаи, в които КТ допуска едностранно изменение).
Новото: С цел защита правата и интересите на служителя старият срок за уведомяване на служителя за изменението на трудовото правоотношение е съществено съкратен.
2.Чл.70 от КТ
Срокът за изпитване при срочен трудов договор по-кратък от една година (напр. за сезонна заетост) не може да надвишава 1 месец.
Новото правило разграничава максимално допустимия срок на изпитване при безсрочен и срочен трудов договор (под 1г.)
3.Чл.111 от КТ.
Забраната за полагане на допълнителен труд при друг работодател може да се уговаря само по причини:
- защита на търговска тайна и/или
- предотвратяване на конфликт на интереси
Новото: Вече не е възможна абсолютна забрана за допълнителен трудов договор извън установеното работно време.
4.Чл. 119 от КТ
Служителят може да отправи писмено предложение до работодателя да премине:
- от срочен на безсрочен трудов договор;
- от непълно на пълно работно време;
Служителят може да направи тези предложения след приключване на срока на изпитване (ако има такъв). Промените могат да се съгласуват и докато служителят ползва отпуск за отглеждане на дете.
Работодателят трябва в писмен вид да се обоснове (до 1 месец), ако отказва изменението.
Новото: Досега не беше изрично уредено, че служителят може едностранно да предлага такива изменения на трудовия договор. Новите уговорки трябва да бъдат съгласувани писмено между двете страни, в случай че работодателя приеме.
5.Чл.127 от КТ
Работодателят е длъжен да запознае служителя:
- с правилата за определяна на работната заплата;
- с условията и реда за прекратяване на трудовия договор, съгласно трудовото законодателство;
- с информация за осигуряваните от работодателя обучения за поддържане и повишаване на професионалната квалификация и подобряване на професионалните умения;
Нови и допълнителни правила за прозрачни условия на труд и осведоменост на служителя
6.Чл.164в от КТ
Служител- баща/осиновител има право на отпуск до 2 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8 – годишна възраст, ако:
- не е използвал сходен отпуск, полагащ се за същите цели (по чл. 163, ал.10, чл.164, ал.3, чл. 164б, ал.2 и 5 или чл.167, ал 1 от КТ), или дори да е използвал, е било под 2 месеца;
- Детето не е настанено в детско заведение на пълна държавна поръчка.
Обезщетение се изплаща от държавното обществено осигуряване.
Ново индивидуално право на отпуск за отглеждане на дете до 8 – годишна възраст за служител- баща или осиновител.
7.Чл.167б от КТ
Служител, които е родител (осиновител) на дете до 8 годишна възраст, или полага грижи за близки роднини по сериозни медицински причини ( с поне 4 месеца трудов стаж) има право да предложи писмено на работодателя за определено време:
- Преминаването към работа от разстояние, ако има такава възможност;
- Друг начин на организиране на работното време;
- Други изменения на трудовият договор, които да улеснят съвместяването на семейните и професионалните задължения на служителя.
Промените трябва да се оформят в писмен вид, по взаимно съгласие, а когато работодателят ги отказва, следва да мотивира писмено отказа си в 14- дневен срок.
Новото: Разширяване на случаите, в които служителят може да изисква гъвкавост за съвместяването на трудовите и семейните задължения.
8.Чл.173а от КТ
Работодателят има право едностранно да пусне служител в платен годишен отпуск и без негово съгласие поради обявено извънредно положение или извънредна епидемиологична обстановка, без да е необходимо служителят да има минимален трудов стаж (4 месеца).
Новото: Промяната отразява предходно изменение, съгласно което минималният трудов стаж за придобиване на право на платен годишен отпуск се скъси от 8 на 4 месеца.
9.Чл.228а от КТ
Когато работодателят е длъжен да осигурява поддържането и повишаването на професионалната квалификация на служителя, времето за обучение се счита за трудов стаж и по възможност се провежда в установеното работно време. Подобно задължение за опресняване на професионалните умения, съгласно новите условия на работа, са в тежест за работодателя и при връщане на служител от продължително отсъствие (напр. майчинство). Разходите за обучението се поемат от работодателя.
Новото: Допълнителни предпоставки и гаранции за професионално развитие на служителя, но вече в рамките на работното време.
Ако имате въпроси екипът на Служба по трудова медицина HEALTH&SAFETY e на Ваше разположение.